For successful projects, your award-winning solution partner

Contact Us Now arrow
References About Us Blog Contact Get a Quote Now
amburger-icon amburger-icon

BLOG

Instagram Yukarı Kaydır Özelliğini Kaldırıyor.

blogImg

Instagram'ın 2016 yılında getirdiği yukarı kaydır özelliği kullanıclarına dış link vermeye imkan sağlıyordu. Özellikle son zamanlarda sponsorlu içerik ve #işbirliği etiketi ile yukarı kaydırmalı link bırakan fenomenler ile gördüğümüz bu özellik, takipçiler ister bir videoya ve ya ilgili bir web sitesine yönlendirebiliniyordu.. 

İnstagram ise son güncellemesinde ise tartışılacak bir karara imza atarak, yukarı kaydırma özelliğinin tamamen kaldırılacağını belirtti. Ve yeni düzenleme ile ilgili detayları açıkladı. 

Bugün uygulamayı açan mavi tik'e sahip ve 10.000 takipçi üstü hesap sahipleri anasayfanın üstündeki instagram uyarısı ile karşılaştılar. Uyarıda ise İnstagram yukarı kaydır özelliğinin 30 Ağustostan itibaren kaldırılacağı yazıyordu. Ancak hikayeye link ekleyebilme özelliğini tamamen kaldırmayacağını açıklayan instagram, yukarı kaydırmak yerine bağlantı çıkartması adı verilen yeni bir sistemi hayata geçireceğini duyurdu. Artık yüksek takipçili hesaplar story kısmına link ekleyebilmek için çıkartmalardan faydalanacaklar. 

Peki yukarı kaydır seçeneği yerine getirilen "Bağlantı Çıkartması" ne işe yarıyor ve nasıl kullanılır? Öncelikle çıkartmanın bağlantı vermesini istediğimiz internet sitesinin adresini yani URL'sini ilgili kısıma eklememiz gerekiyor. Birisi tıkladığında ne ile karşılaşacağını görmek için bağlantının altındaki Önizlemeyi Gör'e dokunabileceksiniz. Hikayenizi görebilecek olan herkes çıkartmaya dokunup bağlantıyı ziyaret edebilecek. 

Bağlantı Çıkartmasını Kimler Kullanabilecek?

Bilindiği üzere yukarı kaydır özelliği sadece 10 bin takipçi ve üzeri takipçisi olan ve mavi tiki olan herkese kullanıma açıktı. Bağlantı çıkartması için de aynı sistemin devam edeceği düşünülmekte. Çünkü instagram bu bilgilendirme bildirimini sadece 10 Bin takipçi ve üzerii takipçisi olanlara ve mavi tik'i bulunan hesaplara gönderdi. 

Mavi Tik'i bulunan hesaplar halihazırda şu anda Bağlantı Çıkarması özelliğini kullanabilmekteler.

pr-team

-

Did you like this content?

What can we do for you? Let's talk together