For successful projects, your award-winning solution partner

Contact Us Now arrow
References About Us Blog Contact Get a Quote Now
amburger-icon amburger-icon

BLOG

Black Hat Seo (Siyah Şapka Seo) Nedir?

blogImg

SEO Trafik sağlamayı isteyen sitelerin arama motorları geliştirilmeye başladığından beri en önemli trafik kaynaklarından birisi. Son zamanlarda Google Adsanse’in reklam alanlarını çoğaltmasıyla “Acaba SEO eski değerini kayıp mı ediyor?” soruları doğmuş olsa da, hala web sitelerinin en büyük trafik kaynaklarından olmaya devam ediyor.

SEO Hakkında bilinenler, yazılı kurallar silsilesi olmadığı ve algoritmanın her geçen gün üzerinde yenilikler yaptığı için geçerli bilgilerin dinamik olarak durmadan değiştiği için merak edilen bazı şeyler hep cevapsız kalıyordu. 2010 Yılında yapılan güncellemelerin ortalaması alındığında Haftada 1-2 değişiklik yapılıyorken 2020 yılına geldiğimizde PageRank(Sayfa Sıralama) ile ilgili günde ortalama 4-6 yeni geliştirme ve güncelleme yapılıyor.

Black Hat SEO: Siyah Şapka SEO teknikleri etik olmayan SEO işlemleridir. Ve uzun süre uygulandığında Google cezaları kaçınılmazdır.

Black Hat SEO Teknikleri nelerdir ?

 

Anahtar Kelime Doldurma ( Keyword Stuffing)

Görünmez Metin(Invisible Text)

Köprü Sayfalar (Doorway Pages)

Otomatik İçerik Oluşturma (Automatically Generated Content)

Sosyal Medyada Spam Yapmak

Hacking (Hacklink)

Ufak Metin (Tiny Text)

Bağlantı Satın Alma (Buying Incoming Website Links)

Benzer Alan Adı Kullanmak

 

 

Ve Daha onlarca farklı hatalı hareket Black Hat SEO içerisinde yer alabilmekte. Black Hat SEO’nun tabii ki Google tarafından yaptırımları da hep tartışılmaktadır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Black Hat SEO kısa vadede belki faydalar sağlıyor gibi görünebilir, ama uzun süreli trafik akışı ve yüksek Page Rank beklenen sitelerde Google tarafından yaptırımlar da kaçınılmazdır. Bunların en başında Sayfa sıralamasını düşürmek gelse de bu konuda da SEO’da olduğu kadar kesin ve net çizgilerle belirlenmiş yaptırımlar ve kurallar bulunmamakta.

Geçtiğimiz günlerde Google’dan John Mueller Reddit’te bir başlığın altında Black Hat SEO hakkındaki birkaç şehir efsanesine açıklık getirdi.

Gelen sorulardan en merak edileni ise aşağıdaki soruydu.

-Black Hat SEO taktikleri kullanılırsa Google’ın bir web sitesine yapabileceği en kötü şey nedir? Web sitemi kaybedebilir ve ya Google dizinimi kalıcı olarak kaybedebilir miyim?

J M: Google Web sitelerini kalıcı olarak Deindexlemez. Google siteleri kalıcı olarak indexlemediği gibi kalıcı olarakta deindexlemez. Web sitesinin sahibine yapılan uyarılar doğrultusunda yapılan site içi güncellemeler sitenin yeniden indekslenmesini sağlayabilir.

Mueller kısaca cezaların söz konusu olduğunu ama hiçbir cezanın geri döndürülmez bir ceza olmadığını söylüyor. Yapılan iyileştirmelerden sonra değerlendirmeler bazen hızlı bir şekilde karşılık bulabilir bazen ise zaman alabilir diyor.

Daha sonra yazdıklarını silen Mueller Twitter paylaşımlarından da arada SEO hakkında genel bilgiler fısıldamaya devam ediyor.

pr-team

-

Did you like this content?

What can we do for you? Let's talk together